كارآموزي

 چرا واحد كارآموزي لازم است؟

از آنجا بخش اصلي مباحثي كه دانشجويان در دوران تحصيل مي‌آموزند مباحثي تئوري است آشنايي با محيط كاري فني بيرون از دانشگاه به عنوان مكملي بر دريافت‌هاي تئوري بسيار سودمند است.از سوي ديگر يكي از بزرگترين مشكلاتي كه در كشور وجود دارد عدم هماهنگي لازم ميان دانشگاه و صنعت است و با اينكه در دانشگاه‌ها به لحاظ تئوري كارهاي قوي‌اي انجام مي‌شود ولي كم پيش مي‌آيد كه اين قوت به پشتوانه‌اي براي پيشبرد صنعت تبديل شود. واحد كارآموزي مي‌تواند زمينه ارتباط دانشجويان با محيط كار خارجي و صنعت كشور را فراهم آورد و گامي در جهت پركردن اين شكاف عميق باشد.بنابراين واحد كارآموزي سودمندي متقابل براي صنعت و دانشگاه­هاي كشور را دارد. 

كارآموزي چه فايده اي براي من به عنوان كارآموز مي تواند داشته باشد؟

در هنگام كارآموزي بسياري از نكات و مشكلات عملي كه در درسها بيان نشده­اند را مي توان آموخت و يا با بسياري از نكاتي كه در درسها صرفاً به صورت تئوري بيان شده­اند را مي توان به عينه مواجه شد. با پروژه ها و مشتري ها و زمانبندي واقعي روبرو شد و چيزهاي بسيار ديگري كه فرصت فراگيري آن در دانشگاه وجود ندارد را آموخت. انجام كار تيمي در شركت يا پروژه واقعي (كه حتي با كار تيمي دانشگاه هم تا حدي متفاوت است) و آشنايي با روابط كاري در بيرون دانشگاه كه مي تواند تجربه ارزشمندي باشد. آشنايي با نرم‌افزارها و سخت‌افزارها و مسائل فني و ارتقاي سطح توانايي فني تحت نظارت افراد كارآموخته‌تر مي تواند از ديگر دستاوردهاي كارآموز باشد.ترسيم چهره‌اي واقعي از محيط كاري بيرون و مسائلي كه اصلاً ممكن به آنها در دانشگاه فكر نكرده باشيم و نيز تجربه كاري انجام شده نهايتاً مي‌تواند در ادامه كار كارآموز نيز مفيد واقع شود. بنابر اين به كارآموزي نبايد به عنوان صرفاً گذراندن يك درس صفر واحدي نگاه كرد بلكه بايد از آن به عنوان يك تجربه ارزشمند در دوران تحصيل دانشگاه بهره برد و در جهت ارتقاي آن تلاش كرد.   

من دوست دارم در آينده صرفاً فقط كارهاي تئوري انجام دهم. آيا كارآموزي براي من هم لازم است؟

شما در رشته مهندسي كامپيوتر در حال تحصيل هستيد و كارآموزي براي رشته‌هاي مهندسي داراي اهميت فراوان است. در مهندسي دانشي ارزشمند است كه بايد منجر به توليد تكنولوژي شود. بعلاوه با اينكه معمولاً دانشجويان از آينده خود صددرصد مطمئن نيستند اگر فرض كنيم كه شما در آينده صرفاً كارهاي آكادميك انجام خواهيد داد و مثلاً استاد دانشگاه خواهيد بود، آشنايي با محيط كار و مشكلات موجود در خارج از دانشگاه براي يك استاد نيز در جهت وسعت نگرش كلي او در دانشگاه بسيار مفيد خواهد بود.

چه طور و چه محلي را براي كارآموزي انتخاب كنيم؟

انتخاب محل در كارآموزي داراي اهميت فوق العاده اي است، چرا كه انتخاب محل نامناسب به جاي يادگيري و لذت بردن دانشجو موجب دلسردي و اتلاف وقتِ او مي‌شود، پس لازم است كه دانشجويان در انتخاب اوليه محل كارآموزي دقت زيادي صرف كنند. هدف از انجام كارآموزي انجام كار در يك محيط صرفاً پژوهشي نيست و حتي انجام صرف يك پروژه نيست بلكه چيزي كه اهميت دارد قرار گرفتن دانشجو در يك محيط فني كامپوتري، و تحت نظارت و همكاري با يك تيم فني كامپيوتري است.

چرا رويه كارآموزي اينقدر پيچيده و سخت­گيرانه است؟

بخش اصلي رويه كارآموزي به دستور العمل دانشگاه مربوط مي‌شود. كاركردي كه چنين رويه‌اي بايد داشته باشد اول انجام درست و روان كارآموزي و دوم جلوگيري از بروز تخلفات احتمالي و انجام ندادن كارآموزي است. بخشي از پيچيدگي هايي كه به چنين سيستمي اعمال شده است ناخواسته ناشي از كاركرد دوم است. اگرچه اميدواريم اين رويه با بهبود در آينده با سهولت بيشتري انجام شود و نيز موجب ارتقاي بيشتر انجام واحد كارآموزي در دانشگاه شود. 

من هم اكنون در حال كاركردن هستم، براي كارآموزي چه كار بايد بكنم؟

چنانچه محلي كه در آن مشغول به كار هستيد از لحاظ فني مناسب انجام كارآموزي دانشجوي كامپيوتر است شما مي‌توانيد با ارائه رزومه محل (طبق روال موجود در سايت)  ادامه كار خود را در شركت مذكور به عنوان كارآموزي انجام دهيد. چه بسا كه كارآموزي اگر به صورت كار دائم انجام شود از لحاظ كاري بيشتر به سود دانشجو تمام شود (مخصوصاً براي دانشجويان سال آخر) چرا كه بسياري از شركت‌هاي قوي از اخذ كارآموز به عنوان يك نيروي كار موقت ابا دارند ولي چنانچه اين عمل با كار دائم دانشجو همراه شود نه تنها حاضر به پذيرفتن يك نيروي كار خوب هستند بلكه دانشجو مي‌تواند از حقوق و مزاياي كاري خيلي بهتري نيز نسبت به انجام صرف كارآموزي بهره‌مند شود.  

عنوان

لينك

دستور العمل نحوه انجام دوره كارآموزي

 روندنما انجام كارآموزي

 فرم اخذ واحد كارآموزي - ورودي 92 به بعد

 فرم پايان كارآموزي

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/07
تعداد بازدید:
169
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
نشاني: تهران - خيابان شريعتي
ضلع جنوب شرقي پل سيد خندان 
صندوق پستي 1355-16315
1631714191 كدپستي
تلفن :88462494
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.